Tesettür Ve Blog

Bulut Yastık Yapımı

Bulut Yastık Yapımı

Dekoratif yastıklar son dönemlerde oldukça popüler oldu ve özelikle bebekleri olan aileler bu tarz yastıkları bebek beşiği içinde kullanıyorlar. Sadece beşik içi değil elbette salonlarda veya yatak odalasında da sıklıkla tercih ediliyor. Hem şık hemde kullanışlı olan dekoratif yastıklarda; kral tacı yastık, yıldız yastık, bulut yastık veya kirpikli yastık şeklinde bir çok çeşit bulabilirsiniz.

Fiyat aralığı düşük fakat kendiniz bu yastıklardan yapmak istiyorsanız bugün sizlere bulut yastık yapımı hakkında bilgiler sunacağız. Sizlerde kendi dekoratif yastığınızı kendiniz yapmış olacaksınız.

Bulut Yastık İçin Malzemeler

Bulut yastık yapımı için fazla malzeme gerekmiyor. Evde olan herhangi bir kumaştan dikebileceğiniz gibi kumaş satın alarak da bu yastık yapabilirsiniz. Eğer dikme değilde yapıştırma şeklinde yapacaksanız size kaliteli tutkal gerekiyor. Malzemeler şu şekildedir. Kumaş, tutkal, keçe, elyaf dikmek için dikiş makinesi veya iğne iplik.

Bulut Yastık Yapımı

Bulut yastık yapımı için eğer göz kararı çizim yapamıyorsanız çöp poşeti üzerine kalıp çıkararak yapabilirsiniz. Çöp poşeti ile kalıp için tıklayın. Daha sonra iki eşit parçada olan kumaşların üzerine kalıbı yerleştirerek çizin ve makas yardımı ile çizdiğiniz yerleri güzelce kesin. Dikkatli kesin kumaşlarda kaymalar olabilir.

Kestiğiniz kumaşları makinede veya elinizde tersten dikin ve ufak yer bırakın. Unutmadan dikiş payı ayırmayı sakın unutmayın. Bu delik sayesinde yastığın içine elyafları dolduracaksınız . Elyafları yastık içine doldurun ve düzgünce dışarıdan dikin.

Şimdi geldik en eğlenceli kısma bulut yastık yapımında kaş, gözleri ve ağız oluşturmaya.

Kaş, gözler ve ağız için keçelerden uygun büyüklüklerde kaş ve göz kesip kenarda bekletiyorsunuz. Eğer isterseniz kaş veya gözü iğne ile yastığa işleyebilirsiniz. Bunun için biraz dikim bilmeniz yeterli. Keçeden yapmak istiyorsanız düzgün şekilde kestiğiniz parçaları yastık üzerine yapıştırın. Yastığınızı istediğiniz gibi süsleyerek kullanabilirsiniz.

Bulut yastık aslında süslü bebek yastığı olduğu için de bebeğinize özel isimli yastık yapabilirsiniz. Bunun için yine keçeden veya iğne iplikten yaparalanabilirsiniz. Bulut yastıkda göz ve ağız yerini belirledikten sonra üst kısında boşluğa bebeğinizin isiminin harflerini yapıştırarak isimli bulut yastığını yapıyorsunuz.

Bulut Yastık Kalıpları

Bulut yastık yapmak için ilk önce çizimin yapılması gerekiyor. Bunu kumaş üzerine ezbere çizebildiğiniz gibi kalıp yardımı ile de yapabilirsiniz. Bulut yastık kalıbı için, herhangi bir kağıt üzerine tabi kağıt boyutu yastık ile aynı boyda olması gerekiyor.

Kağıt yerine çöp poşeti de kullanabilirsiniz. Yukarıda bahsetmiştik, neyse biz kağıt üzerinden anlatalım. Kağıt üzerine kase tabakları yardımı ile çizimi yapın ve bulut yastık kalıbını hazırlamış olun. Ben yaptığım yöntemi anlatayım. Gazete kağıtlarını yapıştırarak kendime yastık boyutunda kalıp kağıdı çıkardım. Ardından internetten bulut yastık resmini açtım ve yuvarlak çorba kase tabağını kağıt üzerine yerleştirerek ilk yarım ay şeklini çizdim.

Ardından o tabağın yanına bir tane daha yine çorba tabağı koydum ve ikinci yarım ay şeklini oluşturdum. 3. için ise yuvarlak çay bardağı altlığı kullandım ve sonuncuda yine çay tabağı kullandım. Keskin hatlar olmadı ve ardından bu kalıbı kumaş üzerine yerleştirip bulut yastık yapımına geçtim. Resimler bana ait değildir. Çünkü ben yaparken resim çekmeyi unutuyorum.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.