Tesettür Ve Blog

Bel Lastiği Nasıl Dikilir?

Bel Lastiği Nasıl Dikilir?

Dikiş dikmeye başlayan herkesin merak ettiği konular yavaş yavaş şekil alırken, en önemli konulardan biri olan bel lastiğini gelir sıra. Çünkü alt giyim parçalarının ya kemer ile bel bölgesi ayarlanması gerekiyor yada lastik geçirilerek kıyafetin bedene oturması sağlanıyor. Kemer dikmede çok önemli fakat bugün sizlere bel lastiği nasıl dikilir bu konuda görseller ile birlikte anlatmaya çalışacağız. Neden ilk kemer değilde lastik diye sorarsanız, cevabı çok basit olur. Çünkü dikiş dikmede ilk önceliğimiz kolaydan zora gitmek olmalıdır. Bu yüzden kolay parçalar ile işleme başlarsak zor olan kemerli kıyafetleri daha kolay dikiyor olacağız.

Bel Lastiği Dikimi

Bel lastiği dikimi için gerekli olanlar enli bel lastiği ve ona uyum sağlıcak şekilde kesilmiş bel bandıdır. Bel lastiğinin ölçüsünü kendi elinize uygun gelecek şekilde ayarlayın. Bunun için bel ölçünüzü lastik ile ölçün ve ona göre kesin. Bazı kaynaklarda belinizin ölçüsünün 15 cm küçük boyunda kesin yazıyorlar. Herkesin rahatlık şekli farklı olabilir bu yüzden siz kendi üzerinizde prova ederek karar verin. Belki bel ölçünüzden 15 cm küçülteceğiniz lastik sizi sıkacaktır.

Bu işlemi ayarlandıktan sonra lastiği koyacağınız bandı resimdeki gibi ikiye katlayarak ütüleyin ve içine lastiği güzelce yerleştirin. Ütü ile bu işlemi yaptığınız zaman dikim esnasında büyük bir kolaylık yaşacaksınız. Dikiş paylarınıda ütü ile belirginleştirdikten sonra, sıra geldi iğne ile bitiş yerlerini belirlemeye.

İğneledikten sonra lastiğin bandın içinden kaçmaması için makinada üst kısmını dikiyoruz. Alt kısmını dikmiyoruz çünkü alt kısım ile etek veya pijema birbirine bağlantılı olacaktır.

Alt kısım yani katlı şeridi açıp dikeceğiniz etek veya pijama vs. bel kısmına çepeçevre iğneliyoruz. Ardından dikiyoruz. Lastiğin bel bandının içinde dönmesini engellemek için üzerinden yine geniş ayarlı zigzag dikiş çekiyoruz. Resimlere bakarsanız daha kolay şekilde anlayacaksınız.

Bel Lastiği Mi Daha Kolay Dikiliyor Yoksa Kemer Mi?

Kemer de bel lastiğinin dikimi de öğrendikten sonra kolay gelecektir. Her insan bilmediği uğraşıları gözünde çok büyütür ve öğrendikten sonra o uğraşılar çok basit kalır. Bu yüzden dikim konusunda bilmediğimiz birşey basit de olsa bize çok büyük bir beceri gerektiren durum gibi geliyor. Oysa onu öğrendikten sonra, birileri bize sorsa “A o mu? Çok kolay ya onda ne var.” deriz.

Benim gibi acemiler için bel lastiği dikmek daha kolay olur. Çünkü bizler henüz yeni öğrendiğimiz şeylere sıkıca sarılıyoruz ve onu tüm dikimlere dahil etmeye çalışıyoruz. Bu yüzden bel lastiği hem daha az uğraşı gerektiren ve bele uyumu daha basit olduğu için daha kolaydır. Bu fikir tamamen bana aittir. Belkide dikime kemerle başlayan birilerine bel lastiği dikimi zor gelecektir. Sormak istediğiniz birşey olursa yorum olarak sorabilirsiniz .

Not: Resimler alıntıdır.

Bel Lastiği Dikimi Resim Galerisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.