Tesettür Ve Blog

Başörtüsü Kullananların Bilmesi Gereken 10 Şey

Başörtüsü Kullananların Bilmesi Gereken 10 Şey

Tesettür giyim de en çok dikkat edilen unsurlardan biriside şüphesiz örtünme kısmıdır. Bu yüzdende çeşitli eşarplar, şallar veya örtüler her geçen gün hız kesmeden piyasaya sürülürken aynı zamanda bunlara çeşitli bağlama modelleride eklenmektedir. Bugün sizlere başörtüsü kullananların bilmesi gereken 10 şey adlı bilgileri aktarırken örtünmenin bazı ip uçlarınada değinmiş olacağız.

Şal lekesi nasıl çıkar

Şal lekesi özelliklede fondoten tarzında yağlı lekelerin çıkması için sabun, şal şampuanı gibi ürünlerin kullanılması kesinlikle yanlış olur. Hatta bu şekilde yaptığınızda leke daha çok alana yayılarak şal lekesi çıkmaz hale gelir. O yüzden şalınızda leke varsa bunun için yağ çözücü veya traş köpüğü kullanarak lekeyi çıkarmayı deneyin.

Şal modellerini sonra inceleyin

Yeni kapandıysanız değişik şal modellerine kesinlikle bakmayın. Çünkü şal yapmaya yeni yeni alıştığınız için zor modeller hem kafanızı karıştırır hemde çok fazla zamanınızı alır. O yüzden basit modellerle başlayıp eliniz alıştıkça bir adım ileriye giderek zor modelleri kısa sürede yapıyor olursunuz.

Bone ve şal seçimine dikkat

Bone ve şal seçiminiz mutlaka pamuklu ürünlerden yana olmalı. Çünkü yeni kapanmış olduğunuz için ipek veya diğer şal modelleri kafanızdan kayar veya iğneleme düzgün olmadığında istediğiniz şekilde şalınız kafanızda durmaz. O nedenle bone ve şal seçimi çok önemlidir. İlk başlangıç için pamuk şallar en ideal seçimdir.

Şal bağlarken boynuzu kapatın

Şal veya eşarp bağlarken en çok dikkat ettiğimiz kısımlardan birisi de şüphesiz boynumuzu kapatma işlevi oluyor. Özellikle farklı model denemede bu durum daha sık yaşsnmaktadır. Tişörtlerimizin ön kısımını arkaya doğru giydiğimizde bu sorun ortadan büyük ölçüde kalkmış olacaktır. Yani v yaka veya daha açık bir tişört giyecek olduğunuzda tişörtü ters giyerek istediğiniz şal modelinide rahatlıkla kullanmış olursunuz .

Şalınızın kusursuz durması için

Bilindiği gibi kumaş daha çok kirli saça yapışır. Yani kirli saçta duran şal bir iki gün önce yıkanmış olan saçlarda duran şala göre daha düzgün olurken bir gün önce yıkanmış saçta şal istenilen etkiyi vermez. Eğer acil bir işiniz varsa saçınızıda yeni yıkadıysanız saç spreyi ilede gününüzü rahatlıkla kurtarabilirsiniz.

Cüzdanınızda iğne bulundurun

Evet cüzdanınız sadece para koyma yeri değil aynı zamanda iğnelerinizi de saklayabileceğiniz bir yer. O yüzden herhangi bir olumsuz duruma karşı cüzdanınızda beş altı tane iğne bulundurmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Ayrıca her şal rengine farklı iğne almak yerine prarik çözüm olarak iğnelerinizi oje gibi sert kıvamlı bir malzeme ile boyayarak şal renginize eşitleyin.

Kıyafetinizi giyindikten sonra şalınızı yapın

Sizde önce başınızı yapıp ardından kıyafetlerinizi giyiyorsanız; yanlış yapıyorsunuz. Bunun yerine önce kıyafetlerinizi giyip ardından şal veya eşarp yaparsanız, şalınızı daha uzun süreli kullanmış olacaksınız.

Boneyi düzgün bağlayarak bebe saçlarınızı gizleyin

Saçlarınız kısa veya bebek saçları denilen minik saçlar boneden çıkıyorsa, o saçları spreyle arkaya dogru tarayın ve bu sıkıntıdan kurtulun. Ayrıca ince sık dişli tarak kullanırsanız bu işlev daha da kısa sürecek. Bazı hanımlarda görüyoruz bone kullanmadan sadece şal kullanarak öndeki saçlarını gösterdiğini…(Lütfen tarz değilde dinimize göre örtünelim. Benimki sadece müslüman kardeşime nacizane uyarı.)

Şal uçlarını iğneleyin

Bazı model şal kullanımında arkadan düğüm atmak yerine şal uçları açık bırakılıyor. Sonucunda ise şalın kafadan çıkması veya sürekli omzunuza o şalı atmanız gerektiği için, eğer şal uçlarını omzunuza iğneler ve aynı omzunuza çantanızı alırsanız uçuşan şal uçlarından kurrulmuş olursunuz.

Eşarp klipsi deneyin

Başörtüsü bağlarken en çok kullandığımız malzemelerden biriside şüphesiz iğnelerdir. İğneler eşarp, şal gibi örtünme malzemenizi sıkı tutuyor olsada, zamanla sürekki delinen başörtümüze zarar vermeye başlıyor. O yüzden iğne yerine eşarp klips yada mıknatısı kullanmak şal ve eşarplarınızı daha uzın süre kullanmanıza olanak sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.